Compass Elementary wins state title

The Platte County archery team brought home a state championship team and a state championship shooter from the MoNASP State Tournament.

The competition held at the Branson Convention Center on March 23-24 saw Compass Elementary have the best score in the 3D tournament, while student Porter Campbell won the elementary boys title with a score of 276.

 Contributed photo Platte County’s Compass Elementary won the MoNASP 3D Tournament archery state championship this past weekend in Branson. The team also had the individual champion in the event as Porter Campbell had the highest score in the boys division.

Contributed photo
Platte County’s Compass Elementary won the MoNASP 3D Tournament archery state championship this past weekend in Branson. The team also had the individual champion in the event as Porter Campbell had the highest score in the boys division.

All told, Compass had five shooters in the top 10 in the standings and the team scored 1,552 with 54 10-point shots.

In other team standings, Compass was seventh and Siegrist Elementary was 12th in the bullseye tournament. Platte City Middle School was 19th and Barry School was 33rd in the bullseye.

In the 3D tournament, Platte County High School was 17th, while Platte County Middle School was 9th with a score of 1,572. Barry was 20th.

The team will next compete in the national tournament May 10-12 in Louisville, Ky.

Platte County Results

Siegrist Elementary
Bullseye Results

Alex Shepherd, 247; Samantha Haugsven, 243; Haley Schank, 240; Cobie Parkin, 239; Meritt Bigus, 238; Jacob Klingenberg, 235; Liam Blacklock, 234; Drew Smith, 231; Cheyenne Silvers, 230; Brianna Clowser, 229; Caden Hearld, 228; Caden Hylton-Kaminski, 226; Isaiah Deeken, 225; Ella Green, 224; Quincy Primeau, 220; Chrystian Hutchison-Nelson, 219; Benjamin Oliver, 219; Anna Simon, 215; Caroline Ballou, 20; Trent Kirkland, 199, Annabel Beeman, 194; Jack Sutter, 172; Blake Guthrie, 149; Abby Gildersleeve, 147.

Compass Elementary Bullseye Results

Brooks Hall, 265; Porter Campbell, 265; Owen Rawlings, 263; Samuel Sutphin, 259; Wes Chiddix, 258; Kyra Renno, 252; Evelyn Ruth, 246; Alexis Meinke, 240; Carson Hendree, 237; Brogan Miller, 233; Stella Kassen, 224; Dylan Smith, 224; Bianca Serna, 220; Finn Smith, 218; Danika Stephenson, 217; Gavin Fry, 215; Taylore Lavery, 214; Julia Babcock, 214; Madeline Patton, 213; Zach Linville, 213; Caden Leppin, 209; Alexander Klein, 209; RJ Schatz, 202; Konnor Farr, 186; Brooke Detrick, 175.

Barry Bullseye Results

Brennan Edmunds, 280; Christian Yocklin, 274; Eden Shipp, 273; Rayna Garcia, 269; Macie Martin, 266; Angel Munoz, 257; Chloe Borgmeyer, 253; Kiersten Robbins, 247; Emily Ewing, 247; Jake Graves, 24; Alexis Gilpin, 236; Toni DeBiaso, 233; Luke Yocklin, 233; Ella Lowstetter, 230; Cooper Lowstetter, 228; Tyler Austin, 227; Breanna Kelley, 208; Maliyah Runnels, 207, Caleb Kelley, 207; Pierce Iles, 202; Charlie Forrester, 201; Alyssa English, 198; Macie Garland, 195; Ashton Todd, 193; Ashlynn Duncan, 183 and Caden Denney, 182.

Platte City Middle School Bullseye Results

Wren Wilkins, 274; Olivia Holbrook, 270; Jonathan Oliver, 270; Natalie Pryor, 266; Abigail Colstion, 265; Kade Meinke, 264; Addisen Grell, 263; Brylie Kovar, 262; Katherine Morgan, 261; Clystiejo Detrick, 261; Jaron Cook, 261; Amelia Kidd, 260; Arianna Gardner, 260; Madeline Judy, 259; Hampton Curtis, 257; Caitlyn Matthys, 255; Ian Burnett, 252; Lyric Dulin, 246; Logan Stackhouse, 245; Michael Stephenson, 242; Jack Edwards, 240; Kobe Rhodes, 240; Alex Hamilton-Dubsky, 238; Jake Gildersleeve, 234; Anja Chance, 230; Emmalyn Burnett, 210.

Platte County High School Bullseye Results

Chase Murphy, 280; Autum Colstion, 277; Colby Matthys, 274; Owen Wilkins, 271; Chase Valizan-Crispin, 267; Kasten Green, 252; Taylor Holbrook, 252; Kasydie Shipp, 242.

Platte City Middle School

Jaron Cook, 273; Kade Meinke, 266; Jonathan Olive, 264; Wren Wilkins, 262; Arianna Gardner, 261; Olivia Holbrook, 253; Abigail Colstion, 253; Brylie Kovar, 252; Katherine Morgan, 250; Clystiejo Detrick, 243; Caitlyn Matthys, 242, Hampton Curtis, 240; Amelia Kid, 238; Micheal Stephenson, 233; Kobe Rhodes, 228; Logan Stackhouse, 228; Anja Chance, 220;  Jack Edwards, 218; Lyric Dulin, 212; Alex Hamilton-Dubsky. 182.

Platte County High School 3D Results

Chase Murphy, 278; Colby Matthys, 277; Owen Wilkins, 269; Autumn Colstion, 268; Taylor Holbrook, 255; Kasten Green, 234.

Barry Middle School 3D Results

Christian Yocklin, 273; Rayna Garcia, 246; Cooper Lowstetter, 238; Angel Munoz, 228; Jake Graves, 224;  Pierce Iles, 219; Toni Debiaso, 213; Alexis Gilpin, 212; Caden Deeney, 203; Luke Yocklin, 200; Breanna Kelley, 198, Emily Ewing, 187; Caleb Kelley, 180; Macie Garland, 176; Maliyah Runnels, 167; Alyssa English, 139.

Compass Elementary School 3D Results

Porter Campbell, 276 (first); Owen Rawlings, 266 (sixth); Wes Chiddix (ninth), 258; Brooks Hall, 252; Kyra Renno, 250 (fourth); Evelyn Reith, 250 (eighth); Carson Hendee, 238; Samuel Sutphin, 224; Alexander Klein, 220, Brogan Miller, 218; RJ Schatz, 213; Taylore Lavery, 208; Zach Linville, 201; Caden Leppin, 195; Madeline Patton, 190; Gavin Fry, 184; Julia Babcock, 183; Stella Kassen, 182; Biance Serna, 181; Alexis Meinke, 173; Konnor Farr, 171; Brooke Detrick, 146; Danika Stephenson, 119.

Siegrist Elementary School 3D Results

Drew Smith, 240; Samantha Haugsven, 239; Meritt Bigus, 235; Jacob Klingenberg, 233; Cheyenne Silvers, 224; Anna Simons, 221; Liam Blacklock, 220; Quincy Primeau, 220; Chrystian Hutchinson-Nelson, 208; Annabel Beeman, 208; Caden Hearld, 205; Alex Shepard, 203; Ella Green, 200; Isaiah Deeken, 192, Trent Kirkland, 187; Jack Sutter, 178; Benjamin Oliver, 175; Caden Hylton-Kaminski, 163; Caroline Ballou, 151; Blake Guthrie. 96.